יום חמישי, 9 בדצמבר 2010

ערעור על גזר דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה, מיום 24.3.10, בת.פ. 10257-07-09, שניתן על ידי השופטת ח' הורוביץבבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים

ע"פ  2959/10

בפני: 
כבוד השופט א' א' לוי

כבוד השופט א' גרוניס

כבוד השופטת ע' ארבל

המערער:
ראג'ד מנסור
                                          
                                                                                                    
המשיבה:
                                   
ערעור על גזר דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה, מיום 24.3.10, בת.פ. 10257-07-09, שניתן על ידי השופטת ח' הורוביץ
                                   
תאריך הישיבה:
ח' בכסלו התשע"א      
(15.11.10)

בשם המערער:
עו"ד פרחובניק ליאוניד

בשם המשיבה:

בשם שירות המבחן:
עו"ד מאיה חדד

גב' שלומית מרדר


השופט א' א' לוי:

         בתאריך 15.7.08, בשעת לילה מאוחרת, קשר המערער עם אחרים – רשאד קזמאל (להלן: רשאד) ורביע עטילה (להלן: רביע), לשדוד נהג מונית, שהסיעם לבית ג'אן. בשלב כלשהו הם ביקשו מהנהג לעצור, וכאשר עשה זאת הלם בו המערער עם אגרופו בפניו, כיבה את המנוע והוציא את המפתח בעוד רביע אוחז בו בצווארו. השניים הוסיפו להכות את הנהג בדרישה כי ימסור להם את כספו, ולבסוף נטלו ממנו כ-500 ש"ח וטלפון נייד ונמלטו.

המערער הודה בעובדות שיוחסו לו, ולאחר ששירות המבחן הגיש בעניינו תסקיר (בעת האירוע היה קטין), החליט בית המשפט המחוזי להרשיעו בעבירות של קשירת קשר לבצע פשע ושוד בנסיבות מחמירות, עבירות לפי סעיפים 499 ו-402(ב) לחוק העונשין. על כך נדון המערער ל-18 חודשי מאסר, ו-12 חודשים מאסר על-תנאי, והוא חויב לפצות את המתלונן בסכום של 5000 ש"ח.

         בערעור שבפנינו מבקש המערער כי נבטל את המאסר שהושת עליו, ולחלופין, כי נקצר אותו כך שיוכל לשאת בו בדרך של עבודות שירות. כאן המקום להוסיף, כי המערער לא התייצב לדיון בערעור אף שזומן כחוק, ועל פי בקשת בא-כוחו החלטנו לדון בערעור שלא בפניו.

         לערעור זה אין בידינו להיעתר. המערער, יליד חודש ספטמבר 1990, היה אמנם קטין בעת ביצוען של העבירות, אולם בוגר דיו כדי להבין את הפסול שבמעשיו. לתקיפתו של נהג המונית קדמו מחשבה ותכנון, וכתוצאה מכך הובל נהג תמים למקום מבודד, שם נכפה עליו באיומים ואלימות שלוחת רסן, למסור את פדיון יומו. זו התנהגות חריגה בחומרתה, ונוכח העובדה שהיא אינה שכיחה במקומותינו, היה מצווה בית המשפט המחוזי להגיב עליה ביד קשה. עם זאת, הוא היה מצווה לתת את דעתו גם לנסיבותיו האישיות של המערער, ובעיקר לגילו הצעיר. כך בדיוק הוא נהג, ולא גילינו חומרה כלשהי בתוצאה אליה הגיע.

         אשר על כן, הערעור נדחה.

         המערער יתייצב לשאת במאסרו במזכירות בית המשפט המחוזי בחיפה, ביום כ"א בכסלו התשע"א (28.11.2010), עד לשעה 10:00.

         ניתן היום, ח' בכסלו התשע"א (15.11.2010).


        

ש ו פ ט
ש ו פ ט


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה